środa, 29 kwietnia 2020

Wydarzenia w dziejach Polski malowane pędzlem Jana Matejki




Tajemnica popularności Jana Matejki polegała nie tylko na kunszcie wykonania pracy, ale przede wszystkim na "filmowości ujęcia historii.

Artysta swoje obrazy kadruje, spiętrza i przepełnia namiętnością.

Prześledźmy więc kadry jak film z ważnych wydarzeń w dziejach Polski malowanych pędzlem artysty i patrioty.



Jan Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
Obraz przedstawia największe zwycięstwo wojsk Polski i Litwy nad zakonem krzyżackim bitwę pod Grunwaldem, która miała miejsce 15 lipca 1410 roku.
W centrum widoczne są dwie charakterystyczne postacie: wielki książę litewski Witold ze wzniesionym do góry mieczem oraz wielki mistrz zakonu Ulrich von Jungingen. Król Polski  Władysław Jagiełło, znajduje się w prawym, górnym rogu obrazu, siedząc na koniu.



Jan Matejko "Zawieszenie dzwonu Zygmunta"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
Dzwon Zygmunta znajdujący się w katedrze wawelskiej, ufundowany zostałprzez Zygmunta Starego. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmutna i Piotra. Znajduje się tam także herb Polski i Litwy. Według legendy dzwon został odlany ze zdobytych armat.
Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. 


Jan Matejko "Hołd pruski"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
Obraz przedstawia hołd złożony przez Albrechta Hohenzollerna w dniu 8 kwietnia 1525W centrum obrazu umieszczone są postacie Zygmunta Starego i klęczącego przed nim Albrechta Hohenzollerna. Zygmunt August przedstawiony został jako 5-letni chłopczyk ubrany w czerwoną sukienkę. 



Jan Matejko "Unia Lubelska"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
Obraz namalowany został dla upamiętnienia 300 rocznicy unii Polski i Litwy zawartej na sejmie w Lublinie w 1569 r. Powstało wtedy państwo zwane Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przedstawiona została scena ceremonii zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu Zamku Lubelskiego.



Jan Matejko "Stefan Batory pod Pskowem"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
Obraz przedstawia poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do Stefana Batorego z prośbą o pokój (1582 rok). Polski król ubrany w złotą delię został pokazany w pełni dostojeństwa, potęgi i siły. 



Jan Matejko "Rejtan w sejmie warszawskim"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
Obraz przedstawia protest Tadeusza Rejtana na wieść o podpisaniu 21 kwietnia 1773 roku przez Prusy, Rosję i Austrię układu rozbiorowego dokonującego podziału części ziem polskich i zatwierdzonego przez zebrany na Zamku Warszawskim sejm polski. Narodowi zdrajcy– Szczęsny Potocki, Adam Poniński i Franciszek Ksawery Branicki – zmierzają do sali senatu dla złożenia upokarzającego podpisu. Zagrodził im drogę poseł nowogródzki Tadeusz Rejtan, rzucając się przed nimi na ziemię, bezskutecznie próbując ich powstrzymać.



Jan Matejko "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko

Konstytucja 3 maja została uchwalona
3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 
Gdy król Stanisław August wstał i podniósł rękę, posłowie wzięli to za oznakę zgody na podpisanie Ustawy i zaczęli krzyczeć "Wiwat król, wiwat konstytucja!”


W prezentacji korzystano ze źródeł:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Matejko
https://www.ore.edu.pl/2019/04/majowe-swieta/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz